Садівникові на замітку. Поради очевидні і не дуже…

Садівникові на замітку. Поради очевидні і не дуже…
Поради професіоналів 10.11.2014

 

Як підготувати туї до зими

Туї - зимостійкі рослини, але в зимовий період вимагають особливої уваги, так як страждають не стільки від морозів, скільки від весняних сонячних опіків (лютий-березень), особливо в перші роки життя.
Основні причини появи опіків-різке підвищення температури повітря навесні, коли земля ще не встигла відтанути. В цей час хвоя активно працює (починається фотосинтез), випаровуючи вологу, а коріння ще не в змозі витягти її з мерзлої грунту. Відбувається зневоднення рослин. Щоб запобігти утворенню весняних опіків і захистити від яскравого зимового сонця, хвою туй необхідно вкривати на зиму нетканими матеріалами - спанбондом або мішковиною, але укриття повинно бути легким, "дихаючим", щоб рослини не постраждали від перегріву при відлиги. Крім цього, відзначимо, що слід вибирати світлопроникний матеріал: вічнозелені рослини не повинні взимку перебувати в темряві!
Більш дорослі рослини пов'язують мотузкою, притягнувши гілки до стовбура. Не слід робити це занадто щільно-треба забезпечити циркуляцію повітря. Це просте Захід захистить крони рослин від маси снігу, яка може поламати гілки. Якщо на рослинах багато снігу, потрібно періодично струшувати його, інакше рослина загине від нестачі повітря і тяжкості снігового покриву. Струшувати слід спочатку нижні, а потім верхні гілки.
Восени потрібно провести мульчування пристовбурного кола рослини торфом, ялиновим гіллям, листям, тирсою.
У деяких садівників склалася помилкова думка, що перед зимівлею рослини поливати не потрібно. Навпаки, рослини потребують осіннього поливу, особливо якщо осінь була суха. Справа в тому, що хвойні рослини продовжують випаровувати вологу в зимовий період - через це вони відчувають дефіцит вологи в грунті.

Як підготувати кипарисовики до зими

Одна з головних проблем для кипарисовика взимку це – сніг, щільний і сирої, який налипає на хвою. Під вагою снігового покриву може постраждати крона хвойніков. Інша проблема-крижаний дощ, який нерідко трапляється в нашій місцевості. Застигає вода обволікає гілки рослин крижаною кіркою, під вагою якої вони згинаються і ламаються.
Вічна весняна проблема хвойних-сонячні опіки, від яких хвоя втрачає своє природне забарвлення, стає рудою і засихає. Хвоя може пошкоджуватися, якщо рослині навесні не вистачає води. В даному випадку також необхідний захист. Можна поставити каркас, на який натягують укриття.
Від налипання снігу і опіків допоможе зв'язування крони і укриття. З осені рослинам акуратно, не дуже туго, обв'язують гілки і вкривають спанбондом або мішковиною, залишаючи отвори для вентиляції, що б виключити подпреваніе.
Рослини потребують поливу перед зимівлею, особливо якщо осінь була суха, так як хвойні рослини продовжують випаровувати вологу в зимовий період і через це вони відчувають дефіцит вологи в грунті.
На одну рослину, в залежності від його розмірів і величини кореневої системи, потрібно від п'яти до восьми відер води. Завдяки цьому грунт під деревами менше промерзає, а ранньою весною хвойні не страждатимуть від дефіциту вологи.
Грунт бажано замульчувати, використовуючи для цього торф, хвою, опале листя.
При зимівлі без укриття налиплий на гілки сніг обтрушують, спочатку з нижніх гілок, а потім - з верхніх.
Якщо рослини опинилися під крижаним дощем, краще своєчасно, до пошкодження гілок, поставити підпори.
Навесні, знявши укриття, рекомендується полити рослини.

Підготовка гортензії до зими

Для гортензій важливий захист в зимовий період-від цього залежить їх цвітіння. Найбільш чутливі до морозів квіткові бруньки, розташовані на кінцях пагонів: якщо їх не вберегти, то гортензія не буде цвісти. Мелкоцветковиє гортензії більш стійкі до морозів, ніж Крупноквіткові.
Для захисту від морозів рослини перед зимівлею вкривають. До цих робіт приступають, коли встановляться негативні температури, а грунт трохи промерзне (при температурі повітря близько мінус 5 градусів). Спочатку проводять обрізку: видаляють нижнє листя, залишаючи верхні. Кущ акуратно пов'язують і загортають спанбондом. Встановлюють каркас навколо гортензій, він повинен бути сантиметрів на 10 вище куща.
Молоді кущі пригинають до землі, попередньо їх обв'язавши. Потім-добре прикривають ялиновим гіллям або іншим матеріалом, що утеплює, зверху накривають поліетиленовою плівкою.
Укриття з гортензій знімають не раніше квітня. Спочатку прибирають утеплюють, потім - коли встановляться стабільні позитивні температури-знімають спанбонд.

Як уберегти магнолії від морозів

Магнолія-теплолюбна рослина, тому для її вирощування необхідно захищене від вітрів місце.
У зимовий період магнолії часто підмерзають і вимагають захисту. Молоді магнолії мульчують торфом або листям, вкривають мішковиною, нетканим матеріалом (спанбондом).
Штамби рослин рекомендується захищати від морозобоін, обернувши стрічками мішковини. З віком зимостійкість магнолій підвищується.

Як підготувати рододендрони до зимівлі

Рододендрони страждають не стільки від морозів, скільки від сонця. Ці рослини бояться надмірної вологості під час відлиг, сухого морозного вітру, різких коливань температур. Листя в зимовий період втрачають багато води при попаданні сонячних променів – процес випаровування вологи триває, тому, щоб рослини добре перезимували, необхідно ретельно полити кущі водою.
У період зимових і весняних відлиг треба стежити щоб близько коренів рослин в лунках не застоювалася вода. Особливу увагу слід приділяти в перші 2-3 роки після посадки і сортам з неопадаючим листям. Листопадні рододендрони зимують без укриття крони.
Для укриття споруджують спеціальні каркаси з крафт-папером. Кущі акуратно пов'язують, потім обмотують мішковиною, спанбондом або обкладають ялиновим гіллям. Кореневу зону мульчують торфом або сухим листям.
Гілки у рододендрона тендітні, вони можуть не витримати тяжкості снігу. Тому після сильних снігопадів сніг з рододендрона краще струсити. Заходи з підготовки до зими проводять при легкому промерзанні верхнього шару грунту.
Знімають укриття коли мине небезпека сильних морозів, коли температура не падає нижче мінус 10 градусів, більш слабкі морози їм не страшні, а укриття при більш теплій погоді може привести до подпреванию рослини. Щоб уберегти рододендрон від сонячних опіків, знімати укриття потрібно частково, залишивши частину його в якості захисного шару від сонячних променів.

Як уберегти дерева від морозів

Як і всі інші рослини, дерева також потребують захисту в зимовий період. В якості захисних заходів на першому місці стоїть побілка дерев.
Деякі садівники вважають, що білити дерева потрібно навесні. Це помилкова думка: саме Осіння побілка дуже важлива для дерева. Справа в тому, що через різкі перепади температури кора тріскається, а через тріщини проникає інфекція і дерева хворіють. Побілка відбиває сонячні промені і оберігає кору від місцевого перегріву, сприяє захисту дерев від пошкоджень при різких перепадах температури в зимовий період і ранньою весною, а також захистить дерева від обмерзання.
Кращий час для побілки - пізня осінь, жовтень-листопад, після листопаду, при температурі повітря плюс 2-3 градуси. Рекомендується проводити побілку в суху погоду, два рази: пізньої осені (після листопаду) і навесні, до того як розпустяться бруньки. Особливо важлива побілка в перші роки життя дерева.
Для побілки, як правило, використовують вже готову водно-дисперсійну фарбу, покривають стовбури дерев при температурі повітря не нижче плюс 3-х градусів. Таке покриття повітропроникне і не пропускає ультрафіолетове випромінювання до поверхні кори – воно ідеально підходить для захисту від зимових і літніх теплових опіків.
Також для побілки можна застосовувати гашене вапно з додаванням мідного купоросу, казеїнового клею (розчиненого в гарячій воді) і води. Такий розчин добре захистить кору дерева від шкідників і хвороб завдяки купоросу. Побілка таким розчином рекомендується як восени, так і в квітні. Перед тим, як нанести побілку, штамби слід очистити від мертвої кори, моху та лишайника - це робиться за допомогою скребка або дротяної щітки.
Штамби дерев рекомендується захищати від морозобоін, обернувши стрічками мішковини.

 

Будьте в курсі всіх новин питомнику