Космея – "попелюшка" наших квітників

Космея – "попелюшка" наших квітників
Сад мрії 15.05.2015

Сьогодні мені хочеться розповісти про квітку, яку всі знають і, посіявши яку, можна ніколи, нічого з нею не робити взагалі… ну майже нічого, йдеться про космеї. Але все-таки мені хочеться доповнити її портрет новими штрихами. Раніше космея цвіла всюди: на міській клумбі, на сільському подвір'ї, вздовж парканів. Зараз до космеї існує дещо зневажливе ставлення. Деякі її і за квітку не рахують. На жаль, вона стала попелюшкою наших квітників. Я вважаю, що таке ставлення до космеї обумовлено лише тим, що люди не знають її сучасних сортів і в їхній уяві постають високі, розлогі кущі, які в народі називають «нечесаною баринею». За багато років занять квітництва мені доводилося вирощувати практично всі сорти, які можна знайти в каталогах. Більшість її сортів належить двічі пір'ястий вигляд. Сучасні сорти мають багато переваг. Вони більш декоративні за рахунок своїх яскравих кольорів, серед новинок є двокольорові квіти, наприклад сорт Піккоті має пелюстки ніжних тонів з темною окантовкою. Оригінальними кольорами відрізняється сорт «Морська раковина», у якого скручені пелюстки. Дуже гарні махрові ґатунки. Вони більше схожі на якісь хризантеми, ніж на космеї. Але на жаль, у наступних поколіннях махровість частково розщеплюється і вже немає однорідності у квітках.
kosmea-2
Перепробувавши всі сорти, я все ж таки найбільше полюбила серію «Соната». У неї є головні переваги: ​​компактний кущ не вище 60 см, тривалість цвітіння і красива ажурна зелень. Сучасна космея, доречна не лише на наших дачах та сільських палісадниках, а й у вишуканих квітниках. Не дарма вона стала фавориткою клумб багатьох міст по всій Європі. Подивіться ці фото. Головне підібрати їй потрібне місце.
Нетрадиційні для космеї, помаранчеві, жовті кольори у космеї сірчано-жовтої, крім того, у неї ширше листя. З цього виду найцікавіший сорт «Карпет ред», у якого яскраві квіти червоного, помаранчевого або жовтого кольору, причому висота рослини всього 30 см. Завдяки цьому вони можуть використовуватись у бордюрах та на альпійських гірках. Квіти цього сорту нагороджені північноамериканською організацією за нововведення у галузі квітництва.
Космея дуже невибаглива рослина: не боїться посухи, витримує легкі заморозки, цвіте навіть на бідних ґрунтах. Саме ці, подаровані їй природою якості, прагнуть використовувати селекціонери, які активно працюють над удосконаленням її декоративності, даруючи нам все нові й нові сорти.
kosmea-3
Космея настільки невибаглива, що її вирощування посильне новачкам і навіть дітям, які вирощують першу у своєму житті квітку. Висівають насіння у квітні безпосередньо у відкритий ґрунт, вони дружно і швидко сходять. Через 2-3 тижні після появи сходів рослини проривають. Відстань між ними має бути 40-50 см, інакше кущі не будуть пишними. Космея добре переносить пересадку, навіть без грудочки землі, тому прорвані рослини можна посадити в іншому місці. Враховуючи те, що космея дає багатий самосів, її можна сіяти під зиму. Грунт необхідно приготувати завчасно, а сам посів робити в другій половині листопада або на початку грудня, щоб до промерзання ґрунту насіння не встигло прорости. Оптимальним для підзимової сівби вважається час, коли температура ґрунту на глибині загортання насіння знижується до +2…+3 градусів. Космея добре розвивається і пишно цвіте на сонячних, добре дренованих ґрунтах.
Посіявши лише один раз цю скромну красуню, а саме так у перекладі з грецької називається космея, ви милуватиметеся нею багато років.

Боренкова Р.І.                                                                 Розсадник "Сад Вашої мрії"

 

Будьте в курсі всіх новин питомнику