Обрізка декоративних чагарників

Обрізка декоративних чагарників
Інструкції та рекомендації 02.03.2015

Декоративні чагарники 

Декоративні чагарники з їх рясним цвітінням, з чудовою листям і витонченими пагонами грають величезну роль в оздобленні будь-якого саду. Правильно сформовані рослини дадуть більше квітів, порадують барвистими стеблами і листям. Всі декоративні чагарники вимагають своєчасної і правильної обрізки, спрямованої на видалення відмерлих і пошкоджених пагонів, на стримування бурхливого зростання і формування красивої крони (шляхом стрижки і проріджування), на стимулювання цвітіння, а також на омолодження старих кущів. Умовно всі чагарники можна розділити на наступні групи:

1.    Ранньоквітучі чагарники
Ранньоквітучі чагарники закладають квіткові бруньки в першій і другій половині літа на сильних приростах і будуть цвісти ранньою весною на пагонах минулого року. Це бузок, форзиція, дейція, бузок, спірея Вангутта, спірея Грефшейм, Гортензія крупнолиста, вейгела, мигдаль трилопатевий, кольквіція. Ці рослини вже в зимовий період несуть на своїх гілках в зародковому стані весь урожай квіток, і якщо обрізати ці рослини ранньою весною, то цвітіння в цьому році буде втрачено. Тому цю групу чагарників ранньою весною піддають лише санітарної обрізку, вирізаючи пошкоджені, загущающие, слабкі і труться між собою гілки. Грунтовно ці рослини обрізають відразу після цвітіння, видаляючи відцвілі гілки, створюючи умови для розвитку нових пагонів, що забезпечують цвітіння на наступний рік. Також слід регулярно обрізати дощенту четверту або п'яту частину старих гілок (вік яких 3 і більше років), тобто гілок, що стали непродуктивними - це забезпечить появу молодих потужних пагонів від основи куща. Старі кущі омолоджують: вирізаючи «на пень», залишаючи 20-40см від землі.

Приклади обрізки ранньоквітучих чагарників

Обрезка спиреи
Обрізка спіреї


Обрезка сирени
Обрізка бузка


Обрезка форзиции
Обрізка форзиції


Обрезка магнолии
Обрізка магнолії

2.    Літньоквітучі чагарники
Літньоквітучі чагарники
, що квітуть на початку або в другій половині літа на молодих пагонах поточного року.
Це летнецветущие Японські спіреї, спірея иволистная, рябинник рябінолістний, гібіскус сіріський, гортензія деревоподібна і волотисте, снежноягодник, будлея, перстач чагарникова, звіробій. Рослини цієї групи можна і навіть необхідно піддавати сильної обрізку і формуванні ранньою весною. Зазвичай при сильній обрізку залишають 3-6 нирок приросту минулого року. Дорослі чагарники цієї групи сильно обрізають, для того, щоб у них утворилися потужні пагони – тоді вони рясно зацвітуть влітку або на початку осені. Якщо цього не зробити, то рослини швидко загуснуть, витягнуться і придбають недоглянутий вигляд. Сильна обрізка викличе відростання великої кількості нових пагонів, квіти будуть більшими, ніж зазвичай. При слабкій обрізку цих чагарників отримаємо велику кількість дрібніших квіток. Часто видаляють майже всю верхню частину, залишаючи пеньки 10-30см. така радикальна обрізка потрібна старим рослинам для омолодження і формування нових кущів.  Після цвітіння з такими чагарниками проводять повторну формуючу обрізку.

Приклади обрізки літньоквітучих чагарників
Обрезка чубушника
Обрізка чубушника


Обрезка гортензии
Обрізка гортензії


Обрезка буддлеи

Обрізка буддлеї


3.    Декоративно-листяні чагарники.
Ранньою весною (до появи листя) для таких чагарників застосовують в основному формує обрізку, враховуючи при цьому особливості росту даної рослини. Зазвичай вирізують старі гілки біля основи куща, вік яких старше 3-х років, слабкі загущающие гілки, низькі горизонтально зростаючі гілки. Якщо рослина слабке і ще молоде, то застосовують радикальну обрізку, щоб поліпшити кущіння і домогтися більш пишних форм. Старі рослини рекомендується омолоджувати (видалити майже всю верхню частину, залишивши пеньки 10-30 см). До них відносяться дерен білий, різні сорти верб, бузина, пузиреплодник калінолістний, ліщина, клен (чагарникові форми).

Приклади обрізки


Обрезка дерна
Обрізка дерену


Обрезка ивы кустарниковой
Обрізка верби чагарникової


Обрезка барбариса
Обрізка барбарису

4.    Чагарники і чагарнички, які мало потребують обрізку.
Проте, у них доводиться видаляти відцвілі квітки і суцвіття, робити санітарну чистку, надаючи кроні відповідний привабливий вигляд.  До цієї групи можна віднести рододендрони, калину, гамамеліс, бобовник, іргу, лаванду, магонию, Вереси і Еріки.

Приклади обрізки
Обрезка лаванды
Обрізка лаванди

5.    Рослини для живоплотів.
Такі форми доводиться постійно стригти і формувати 2-3 рази в сезон відповідно до їх призначення. У перші роки формування огорожі, дуже важливо добитися хорошого розгалуження від основи куща і далі продовжувати формування по всій довжині, стежачи за тим, щоб не було пустот і стрижка була рівномірною. Особливу увагу потрібно приділити в перші 2 роки після посадки. Початкова обрізка дуже важлива для будь-якої живоплоту, так як приріст повинен бути розподілений рівномірно і в підставі і нагорі. Для цієї рослини необхідно вкоротити приблизно на 1/3 негайно після посадки. Це не тільки стимулює розвиток щільної, густої крони, але і допомагає окремим рослинам проростати один в одного, щоб сформувати єдиний масив. З середини до кінця літа в міру розвитку нових пагонів необхідно видаляти надмірно довгі гілки. Також потрібно обрізати пагони, що виростають під прямим кутом до огорожі, щоб створити густу, правильну крону. Можна використовувати і яскраво забарвлену мотузку, як направляючу, щоб обрізати верх огорожі. Завжди стрижіть від основи до верхівки огорожі так, щоб обрізки не застрявали в гілках. Для створення специфічних ефектів (овал) використовуйте шаблон. Прагніть, щоб огорожа була однаковою по ширині від підстави до верхівки, або, що краще, - була більш вузькою нагорі, ніж в підставі. Цей нахил або скіс, має деякі практичні переваги, так само як і привабливий вигляд. Похилі сторони не тільки роблять огорожу легшою в обрізанні, але вони також виставляють повну поверхню огорожі до сонячного світла, який допомагає їй добре рости.


Обрезка живой изгороди
Обрізка живоплоту

Для якісної і швидкої обрізки знадобиться інструмент:
1.    Секатор-краще взяти модель з довгими лезами, які дозволять захоплювати гілки до 2см.для гілок побільше застосовують модель з храповим механізмом. Секатор завжди повинен бути гострим і чистим.
2.    Ножиці для стрижки з довгими полегшеними ручками.
3.    Сучкоріз-спеціальний секатор з довгою рукояткою, необхідний для видалення довгих великих гілок у важкодоступних ділянках крони.
4.    Замазки-спеціальні засоби для захисту зрізів від попадання інфекцій і висихання.
Якщо обрізка буде проведена вчасно, правильно вибрано місце розташування в саду, рослина правильно посаджено, своєчасного полито, щедро підгодовано, видалені бур'яни і замульчувати грунт, тоді буде отриманий бажаний бездоганний зовнішній вигляд і рясне цвітіння ваших рослин.

Будьте в курсі всіх новин питомнику